ورزش و تناسب اندامویژه

معرفی 8 مورد از بزرگترین استادیوم های بسکتبال جهان

بسکتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های جهان است که میلیون‌ها نفر را به استادیوم‌ها و همچنین پای تلویزیون‌ها می‌کشاند. اما آیا با بزرگترین سالن بسکتبال جهان آشنا هستید؟ در این مقاله به معرفی 8 مورد از بزرگ ترین ورزشگاه های بسکتبال دنیا 2024 خواهیم پرداخت.

با بزرگ ترین ورزشگاه های بسکتبال جهان 2024 آشنا شوید

اگرچه بسکتبال به اندازه فوتبال محبوب نیست، ولی طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد و همین مسئله باعث شده است تا استادیوم‌های بزرگی برای این رشته ورزشی ساخته شود. به همین بهانه، امروز می‌خواهیم در مورد بزرگترین سالن های بسکتبال جهان صحبت کنیم. با رنگ فردا همراه شوید.

1. سالن فیلیپین (Philippine Arena) : بزرگترین سالن بسکتبال جهان

سالن فیلیپین

لیست خود را بزرگترین ورزشگاه بسکتبال جهان به نام «سالن فیلیپین» آغاز می‌کنیم؛ استادیومی بزرگ و بسیار خاص که در شهر بوکائه فیلیپین واقع شده است. این ورزشگاه توسط شرکت مهندسی هانوا کره جنوبی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ ساخته شد و بعد از چند سال کار فشرده، نهایتا در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۴ افتتاح شد تا به عنوان بزرگترین ورزشگاه بسکتبال دنیا شناخته شود.

سالن فیلیپین دارای ظرفیت ۵۵ هزار نفری در فضای داخلی و ۵۰ هزار نفری در فضای بیرونی است و همین ویژگی، آن را به بزرگترین استادیوم بسکتبال جهان تبدیل کرده است. قسمت مربوط به تماشاچیان ورزشگاه به دو بخش پایینی و بالایی تقسیم شده که هر کدام دارای ۲۵ هزار صندلی هستند. این ورزشگاه بر روی زمینی به مساحت ۱۰۶۸ هزار فوت مربع ساخته شده و گنبد آن حدودا ۹۷ هزار فوت مربع مساحت دارد. ورزشگاه فیلیپین در سال ۲۰۱۳ به عنوان بهترین پروژه ورزشی آسیا در زیرمجموعه پروژه‌های متوسط توسط مجله مالی جهانی مورد تقدیر قرار گرفته است. این ورزشگاه همچنین رکورد گینس بزرگترین تئاتر داخلی چند منظوره را نیز دارد.

2. جی ام ای وایرلس دام (JMA Wireless Dome)

جی ام ای وایرلس دام

جی‌ام‌ای وایرلس دام، دومین مورد در لیست بزرگترین ورزشگاه های بسکتبال جهان است که در شهر سیراکوز ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد. این ورزشگاه خانه تیم‌های مردان و زنان بسکتبال دانشگاه سیراکوز است. اگرچه ظرفیت جی ام ای وایرلس در بازی‌های بسکتبال، 35446 نفر اعلام شده، ولی ظرفیتی معادل با حداکثر 49250 نفر دارد.

این ورزشگاه متعلق به دانشگاه سیراکوز است و بزرگترین ورزشگاه دانشگاهی با سقف گنبدی در شمال شرقی آمریکا محسوب می‌شود. استادیوم بسکتبال JMA Wireless از آوریل ۱۹۷۹ تا سپتامبر ۱۹۸۰ با هزینه ۲۶.۸۵ میلیون دلار ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین‌ها در لیست ما محسوب می‌شود. این ورزشگاه نیز تغییرات اساسی را برای سازگاری با نیازهای مدرن دیده است؛ از جمله تعویض سقف تورمی با هزینه ۱۴ میلیون دلار در سال ۱۹۹۹.

3. ورزشگاه هوشمند آرانتا (Araneta Coliseum)

ورزشگاه هوشمند آرانتا

ورزشگاه هوشمند آرانتا، سومین مورد در لیست بزرگترین استادیوم های بسکتبال دنیاست که در شهر کوئزون فیلیپین واقع شده و به عنوان محل برگزاری بازی‌های لیگ حرفه‌ای بسکتبال فیلیپین و لیگ دانشگاهی بسکتبال محسوب می‌شود. ظرفیت این ورزشگاه در حدود 25000 نفر است و طراحی خاصش، آن را از دیگر موارد لیست ما متمایز می‌کند.

ورزشگاه آرانتا از سال ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۹ ساخته شده و با معماری منحصربه‌فرد خود، نشان‌دهنده تکنولوژی پیشرفته و مفاهیم مهندسی جذابی است که هر کسی را شگفت‌زده می‌کند. جالب است بدانید که مسابقات بسکتبال مردان دانشگاهی بین تیم‌های تادامون و ان‌یو بولداگز در سال ۲۰۱۴ با حضور ۲۵ هزار و ۱۳۸ نفر رکورد حضور در این ورزشگاه را شکسته است.

4. راپ آرنا (Rupp Arena)

راپ آرنا

مورد بعد در لیست بزرگترین استادیوم بسکتبال دنیا، راپ آرنا نام دارد که در شهر لکسینگتون ایالت کنتاکی آمریکا واقع شده است. این ورزشگاه بخشی از مرکز لکسینگتون بوده و خانه تیم مردانه بسکتبال دانشگاه کنتاکی نیز به حساب می‌آید. این ورزشگاه دارای ظرفیت رسمی ۲۰ هزار و ۵۴۵ نفر است که بزرگترین ورزشگاه بسکتبال مخصوص دانشگاهی در آمریکا محسوب می‌شود. قسمت نشستن ورزشگاه به دو بخش پایینی و بالایی تقسیم شده است که هر کدام دارای صندلی‌های مختلفی هستند. راپ آرنا به عنوان یکی از بزرگترین ورزشگاه های بسکتبال دنیا، از آوریل ۱۹۷۹ تا سپتامبر ۱۹۸۰ با هزینه ۲۶.۸۵ میلیون دلار ساخته شده و همین مسئله، نشان می‌دهد که مسئولان آمریکا تا چه اندازه روی ورزش نظر مثبت دارند. نصب صفحه‌نمایش بزرگتر، تعویض صندلی‌ها و افزایش ظرفیت، برخی از تغییرات اساسی این ورزشگاه به حساب می‌آیند.

5. اسکوتیابانک آرنا (Scotiabank Arena) : بزرگترین سالن بسکتبال کانادا

اسکوتیابانک آرنا

کانادا و شهر تورنتو نیز میزبان مورد بعدی بزرگترین سالن بسکتبال جهان به نام اسکوتایابانک آرنا هستند؛ این ورزشگاه خانه تیم تورنتو رپتورز، تنها تیم کانادایی در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا است. ظرفیت این ورزشگاه به ۲۰ هزار و ۵۱۱ نفر می‌رسد و می‌توان آن را در زمره مدرن‌ترین ورزشگاه‌های جهان نیز قرار داد. این ورزشگاه بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ با هزینه ۲۶۵ میلیون دلار ساخته و در ۱۹ فوریه ۱۹۹۹ نیز به صورت رسمی افتتاح شد. این ورزشگاه همچنین میزبان رویدادهای مهمی مانند بازی ستارگان لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا در سال ۲۰۱۶ و قهرمانی تورنتو رپتورز در سال ۲۰۱۹ بوده است.

6. مودا سنتر (Moda Center)

مودا سنتر

مودا سنتر، ششمین بزرگترین ورزشگاه بسکتبال جهان است که در شهر پورتلند ایالت اورگان آمریکا قرار دارد. این ورزشگاه خانه تیم پورتلند تریل بلیزرز است که یکی از تیم‌های محبوب لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا است. این ورزشگاه دارای ظرفیت ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر است و یکی از پیشرفته‌ترین ورزشگاه‌های جهان است. این ورزشگاه از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ با هزینه ۲۶۲ میلیون دلار ساخته شده است و در ۱۲ اکتبر ۱۹۹۵ افتتاح شده است. این ورزشگاه نیز مجهز به صفحه‌نمایش بزرگترین در جهان است که در سال ۲۰۱۷ نصب شده است.

7. کپیتال وان آرنا (Capital One Arena)

کپیتال وان آرنا

باز هم آمریکا و باز هم بزرگترین ورزشگاه بسکتبال! کپیتال وان آرنا، هفتمین ورزشگاه بسکتبال بزرگ جهان در شهر واشینگتن دی.سی. آمریکا است. این ورزشگاه خانه تیم واشینگتن ویزاردز است که یکی از تیم‌های قدیمی لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا به حساب می‌آید. ظرفیت ورزشگاه کیپتال وان آرنا، حدودا ۲۰ هزار و ۳۵۶ نفر بوده و یکی از مراکز فرهنگی و تفریحی شهر واشینگتن نیز محسوب می‌شود. این ورزشگاه بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ با هزینه ۲۶۰ میلیون دلار ساخته شده است و در ۲ دسامبر ۱۹۹۷ نیز به صورت رسمی افتتاح شد تا میزبان بسیاری از مسابقات رسمی باشد. استادیوم کپیتال وان آرنا میزبان رویدادهای مختلفی مانند بازی ستارگان لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا در سال ۲۰۰۱ و قهرمانی واشینگتن ویزاردز در سال ۲۰۱۸ بوده است.

8. لیتل سیزرز آرنا (Little Caesars Arena)

لیتل سیزرز آرنا

آخرین مورد در لیست بزرگترین سالن بسکتبال جهان، در شهر دیترویت ایالت میشیگان واقع شده و لیتل سیزرز آرنا نام دارد؛ ورزشگاه خانه تیم دیترویت پیستونز که یکی از تیم‌های موفق لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا است و ظرفیت ۲۰ هزار و ۳۳۲ نفری، یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین ورزشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. گفتنی‌ست این ورزشگاه بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ با هزینه ۸۶۲.۹ میلیون دلار ساخته شده است و در ۵ سپتامبر ۲۰۱۷ نیز رسما افتتاح شده است.

برگزاری رویدادهای مهم در بزرگترین سالن بسکتبال جهان 

وقتی صحبت از بسکتبال می‌شود، ذهن همه مردم سمت کشور آمریکا و لیگ حرفه‌ای آن یعنی NBA می‌رود؛ شاید به همین علت هم هست که بیشتر مواردی که در لیست بزرگترین سالن بسکتبال جهان معرفی کردیم، در کشور آمریکا بودند. اگر می‌خواهید در مورد استادیوم ها بیشتر بدانید، احتمالا مقاله قبلی ما در مورد بزرگترین ورزشگاه های جهان برای شما جذاب خواهد بود.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(