سبک زندگیویژه

وان نایت استند چیست؟

وان نایت استند (One Night Stand)، نوع خاصی از روابط جنسی به حساب می‌آید که طی سال‌های اخیر، در بین برخی از جوان‌های ایرانی نیز باب شده است. اما وان نایت به چه معناست و چرا انجام آن تا این اندازه نهی می‌شود؟

رابطه جنسی، نیاز فطری و فیزیکی هر انسانی است و عدم توجه به آن می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری را برای هر کسی به همراه داشته باشد. شیوه برخورد با رابطه جنسی در هر فرهنگی کاملا متفاوت است و ریشه این تفاوت را می‌توان در بسیاری از موارد، از آداب و رسوم گرفته تا تاریخ، دین، فرهنگ و مذهب پیدا کرد. برای مثال، شیوه برخورد با این مسئله در کشورهای غربی، کاملا متفاوت بوده و بر خلاف نهی شدید آن در کشورهای اسلامی، به آن به چشم یک پدیده بسیار مفید نگاه می‌شود.

اگر می‌خواهید بدانید وان نایتی یعنی چی و شیوه انجام آن چگونه است، تا انتهای این مقاله در کنار رنگ فردا باشید.

رابطه وان نایت چیست؟

در پاسخ به این سوال که وان نایت چیه، باید بگوییم این عبارت، در واقع یک کلمه انگلیسی است و مطابق با تعریف ویکیپدیا، «هم‌خوابگی یک‌شبه، یکبارکامی یا همباشی یک‌شبه یک رویارویی جنسی است که بدون قصد ادامه رابطه بین شریک‌های جنسی انجام می‌گیرد.» به بیان دیگر، در این نوع روابط، هیچ تعهدی وجود نداشته و افرادی که اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند، ممکن است حتی هیچ شناختی از یکدیگر هم نداشته باشند.

در کشورهای غربی، مردم دلایل زیادی برای انجام این کار دارند؛ مانند نداشتن رابطه جنسی مطلوب با همسر یا وجود مشکلات زناشویی. هرچند، عموما افراد مجرد سراغ این نوع روابط می‌روند تا نیاز جنسی خود را بدون هرگونه تعهدی، برطرف کنند.

هیچ قاعده کلی در رابطه وان نایت استند که بعضا به آن رابطه بنفیتی هم می‌گویند، وجود ندارد و ممکن است با برنامه‌ریزی یا بدون برنامه‌ریزی انجام شود. هرچند، میزان و نوع رابطه با رضایت طرفین خواهد بود. گفتنی‌ست رابطه معمولا به گونه‌ای است که طرفین، تمایلی به ادامه دادن آن ندارند و صرفا برای یک شب، در کنار هم هستند. هرچند، برخی افراد ممکن است بخواهند این نوع رابطه که از آن با نام رابطه بنفیت را ادامه دهند. با این حال، همین موقتی بودن قضیه باعث شده تا از آن با عنوان «ایستگاه شبانه» نیز یاد شود.

حالا که توضیح دادیم وان نایت یعنی چی، باید بگوییم که این نوع رابطه البته چیز جدیدی نیست و احتمالا در طول تاریخ، این رابطه وجود داشته است. با این حال، استفاده از این عبارت و انجام آن، از اواخر قرن بیستم و با آغاز انقلاب جنسی در ایالات متحده آمریکا، قوت گرفت؛ به دنبال گسترش رسانه نیز این فرهنگ به شکل پررنگ‌تری به کشورهای دیگر نیز راه پیدا کرد؛ موضوعی که حتی امروزه در ایران نیز بعضا به آن اشاره می‌شود.

وان نایت استند در تهران

صحبت در مورد این نوع رابطه و اصطلاح «وان نایت استند» در ایران، با انتشار یک ویدیو در آپارات مورد توجه قرار گرفت. در این ویدیو، فردی در مقابل دوربین، پشت میز نشسته و به صورت تصادفی، از مردم این سوال را می‌پرسد که آیا می‌دانند وان نایت چیست و چگونه انجام می‌شود یا نه.

در ابتدا، پاسخ تقریبا همه افراد به این سوال، منفی بود. زمانی که معنی وان نایت به آنها گفته شد نیز عمده آنها تعجب کرده یا جا خوردند چرا که این نوع رابطه در فرهنگ ما، به هیچ‌وجه قابل قبول نیست. اما در ادامه ویدیو، می‌بینیم که برخی افراد بعد از شنیدن توضیحات مجری، آن را اتفاقی مثبت تلقی می‌کنند! همین مسئله نیز باعث شده تا بسیاری از افراد در مورد وجود وان نایت استند در تهران، دچار تردید شده و حتی انتقادهای زیادی را هم به مسئولان داشته باشند چرا که هیچ برخوردی با مسئولان این شبکه اجتماعی ایرانی که با برخی ویدیوهای خود به‌نوعی در حال اشاعه فرهنگ غربی است، برخوردی نمی‌شود.

معایب و آسیب های وان نایت استند

متاسفانه، این روزها طیف گسترده‌ای از افراد به دنبال وان نایت استند در تهران یا شهرهای دیگر هستند و در بین آنها می‌توان هم افراد مجرد و هم متاهل را پیدا کرد. در مورد آسیب‌های این رابطه، بهتر است این‌طور و به صورت خلاصه اشاره کنیم:

  • برای مجردها؛ این رابطه باعث انحراف جنسی در بین آنها شده و میل آنها به ازدواج را کاهش می‌دهد. در حالی که ازدواج علاوه بر برطرف کردن نیاز جنسی، باعث تعالی و پیشرفت انسان نیز می‌شود.
  • برای متاهل‌ها؛ چنین رابطه‌ای، خیانتی واضح و آشکار است که می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. اگر افراد در زندگی زناشویی خود دچار مشکل هستند، باید از مشاور، روان‌شناس و پزشک کمک بگیرند.

عمده افرادی که وان نایت استند را تجربه کرده یا به دنبال چنین رابطه‌ای هستند، آن را پنهان می‌کنند! علت این مسئله کاملا واضح است: چنین رابطه‌ای، یک انحراف جنسی بوده و می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به جامعه و خانواده‌ها وارد کند.

بد نیست اشاره کنیم که وان نایت استند، یک رابطه جنسی خارج از عرف بوده و از لحاظ شرعی، زنا محسوب شده و حرام است.

آیا این رابطه، سایت هم دارد؟

همان‌طور که گفتیم، ما در واقع با یک رابطه جنسی بدون تعهد روبه‌رو هستیم که به صورت توافقی بین افراد انجام می‌شود، اما چیزی به نام سایت وان نایت استند وجود ندارد. هرچند، متاسفانه در برخی شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های خارجی ممکن است بتوان افرادی را پیدا کرد که تمایل به چنین روابطی داشته باشند.

نباید فراموش کرد که وان نایت بنفیتی با وان نایت استند، تفاوتی ندارند و هر دو، رابطه‌ای غیرمتعهدانه و ناپایدار هستند که جز آسیب‌های روانی اجتماعی و شخصی، فایده دیگری نخواهند داشت. هرچند، شاید در ظاهر به نظر رسد که این نوع روابط، مفید باشند، ولی باید بگوییم که به همان اندازه نیز زودگذر نیز هستند و می‌توانند اثرات خود را در طولانی‌مدت نشان دهند.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(