فرهنگ و هنرویژه

قوانین عجیب میانمار (برمه) : این کارها را هرگز در میانمار انجام ندهید!

امروز می‌خواهیم در مورد قوانین عجیب میانمار، یکی از کشورهای بسیار زیبای آسیایی صحبت کنیم. مواردی که در ادامه بیان می‌شد، بر اساس اطلاعات درج‌شده در سایت‌های معتبر هستند و احتمالا شما را شگفت‌زده خواهند کرد. با ما همراه باشید تا قانون های عجیب کشور میانمار صحبت کنیم.

میانمار یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی با تاریخچه و فرهنگی غنی است. بسیاری از مردم در این کشور، با وجود تحولات گسترده سیاسی و اجتماعی، هنوز هم به رسوم و سنت‌های قدیمی خود پایبند هستند؛ کارهایی که شاید بسیاری از آنها برای ما، عجیب و حتی غیر معمول باشند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، توصیه می‌کنیم این مقاله از رنگ فردا را به‌دقت مطالعه کنید.

قوانین عجیب میانمار که هر کسی باید با آنها آشنا باشد!

قوانین و رسوم عجیب این کشور اگرچه بسیار زیاد هستند، ولی در اینجا، سراغ برخی از موارد شاخص‌تر رفته و فقط برخی از قوانین خنده دار و عجیب و غریب کشور میانمار را بیان خواهیم کرد.

هرگز در مرکز شهر یانگون با موتورسیکلت سواری نکنید!

این قانون شاید برای شما عجیب به نظر برسد، زیرا در بسیاری از شهرهای آسیای جنوب شرقی، موتورسیکلت یکی از وسایل حمل و نقل رایج و محبوب است. اما در یانگون، پایتخت اقتصادی میانمار، موتورسیکلت ممنوع است و شما نمی‌توانید با آن در خیابان‌های اصلی شهر حرکت کنید. این مسئله که در زمره قوانین عجیب میانمار قرار می‌گیرد، از سال ۲۰۰۳ به دلایل امنیتی و همچنین جلوگیری از ترافیک و سر و صدا اجرایی شده است. البته در برخی از مناطق حاشیه‌ای یانگون مانند تون‌شیپ‌های مینگالار و هلینگ‌تاریار می‌توان از موتور سیکلت استفاده کرد؛ اما در مرکز شهر، باید حتما سراغ تاکسی، اتوبوس، قطار یا دوچرخه رفت.

ضربه زدن به سر افراد ممنوع : یکی از قوانین عجیب میانمار

یکی از قوانین عجیب میانمار که حتی از خواندن تیتر آن هم ممکن است تعجب کنید، ممنوع بودن ضربه زدن به سر افراد است. البته، به نظر می‌رسد دلیلی منطقی پشت این تصمیم بوده است.

در میانمار، سر بخشی مهم و حتی مقدس محسوب می‌شود و به تأثیر مذهب بودایی در این کشور برمی‌گردد. ضربه زدن به سر افراد این کشور، حتی اگر به صورت دوستانه باشد، به‌نوعی یک توهین در این کشور به حساب می‌آید. این قانون به خصوص برای افراد مسن و کودکان بسیار مهم است و نباید از احترام به آنها غافل شد.

جالب است بدانید حتی اگر می‌خواهید یک مجسمه یا تصویر بودا را نشان دهید، نباید به سر آن اشاره کرده یا حتی از دست خود استفاده کنید چرا که این کار ممکن است به عنوان توهین به مذهب تلقی و باعث بروز مشکلات جدی شود. برای مثال، در سال ۲۰۱۵، یک مدیر هتل اهل نیوزیلند به نام فیلیپ بلکوود به اتهام توهین به مذهب بازداشت شد، زیرا او در تصویری که از مجسمه بودا منتشر کرده بود، هدفون روی سر خود داشت!

استفاده از پا برای اشاره کردن به کسی یا چیزی

در ادامه معرفی عجیب ترین قوانین میانمار، به یک مورد عجیب دیگر می‌رسیم و آن، استفاده از پا برای اشاره کردن است. بر خلاف سر که قداست بالایی در میانمار دارد، پا در نقطه مقابل بوده و استفاده از آن برای اشاره به افراد می‌تواند توهین‌کننده باشد. این قانون به خصوص برای اشاره به افراد مسن، مقامات، معلمان، مذهبیان و مجسمه‌ها و تصاویر بودا بسیار مهم است و حتما باید از انجام این کار جلوگیری کرد. به عنوان یک نکته تکمیلی در مورد قوانین عجیب میانمار، اگر می‌خواهید به یک معبد بودایی بروید، باید کفش‌های خود را در خارج از معبد گذاشته و با پای برهنه وارد شوید.

سخن پایانی

اگرچه ما در این مقاله تلاش کردیم تا به برخی از عجیب ترین قانون های کشور میانمار اشاره کنیم، نباید فراموش کرد که فرهنگ و قانون، دو موضوع کاملا متفاوت هستند و نباید آنها را کنار یکدیگر مطرح کرد. مثلا ممنوعیت توهین به بودا، یکی از اصول فرهنگی در این کشور بوده و به‌تبع، در قالب یک قانون نیز انجام می‌شود. به علاوه، هنگام مراجعه به معابد بودا، حتما باید به همه قوانین مذهبی، احترام گذاشت.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(