سرگرمیفرهنگ و هنرویژه

عجیب ترین رشته های دانشگاهی که باور نمی‌کنید حتی وجود داشته باشند!

احتمالا شما هم با ما موافق باشید که تحصیل کردن، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در زندگی هر کسی است. هرچند، در بین تمام دوره‌های محبوبی که وجود دارد، برخی ترجیح می‌دهند عجیب ترین رشته دانشگاهی را انتخاب کنند؛ رشته‌هایی که نه‌تنها شنیدن نام آنها می‌تواند عجیب باشد، بلکه در بسیاری از موارد، مضحک و خنده‌دار نیز خواهد بود. در ادامه، می‌خواهیم شما را با خنده دار ترین رشته های دانشگاه های جهان آشنا کنیم.

در دنیای امروز، دانشجویان انتخاب‌های بسیاری برای تحصیل در رشته‌های مختلف دارند. برخی از این رشته‌ها، مرسوم و شناخته‌شده هستند؛ مانند مهندسی، پزشکی، حقوق و ادبیات. اما برخی دیگر از آن‌ها بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسند و می‌تواندند هر کسی را شگفت‌زده کنند. این دوره‌ها ممکن است برای برخی از شما جالب و جذاب باشند، برای برخی دیگر از شما خنده‌دار و بی‌معنی و برای برخی دیگر، حیرت‌انگیز و تعجب‌برانگیز. اما هر کدام از آن‌ها دارای هدف و منطق خود هستند و می‌توانند به دانشجویان، مهارت‌ها را بیاموزانند که برای آنها کاربری خواهد بود. اما چقدر با این رشته‌ها آشنا هستید؟

عجیب ترین رشته دانشگاهی در جهان

در پایین، سراغ برخی از عجیب ترین رشته های دانشگاهی جهان رفته‌ایم که شاید در نگاه اول، باور کردن آنها دشوار باشد. این رشته‌ها همگی در حال تدریس در کشورهای مختلف از جمله آمریکا بوده و مخاطبان خاص خود را نیز دارند. با رنگ فردا همراه شوید!

1. سیمپسون‌ها و فلسفه (The Simpsons and Philosophy)

سیمپسون‌ها و فلسفه

سیمپسون‌ها یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین سریال‌های کارتونی در تاریخ تلویزیون است. این سریال که از سال ۱۹۸۹ تا کنون ادامه دارد، داستان زندگی خانواده‌ای آمریکایی را روایت می‌کند که با مشکلات و موقعیت‌های مختلفی روبرو می‌شوند. اما آیا می‌دانستید که این سریال حاوی مفاهیم و ایده‌های فلسفی عمیقی است؟ اگر نه، باید بگوییم حتی که یک رشته دانشگاهی بدین منظور نیز وجود دارد!

به نقل از Stylist اما در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، یک دوره با عنوان «سیمپسون‌ها و فلسفه» وجود دارد که به بررسی این مفاهیم و ایده‌ها می‌پردازد. این دوره که توسط دکتر تایلر شورز (Dr. Tyler Shores) ارائه می‌شود، به دانشجویان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند از سیمپسون‌ها برای درک بهتر فلسفه‌های مختلف، مانند اخلاق، سیاست، هنر، دین و زبان، استفاده کنند. این دوره همچنین به دانشجویان کمک می‌کند تا توانایی تحلیل و نقد متون فلسفی را بیاموزند و بتوانند نظرات خود را به طور منطقی و موثر بیان کنند.

2. هری پاتر و عصر توهم (Harry Potter and the Age of Illusion)

هری پاتر و عصر توهم

مورد بعدی در لیست عجیب ترین رشته دانشگاهی دنیا، به شخصیت هری پاتر مربوط می‌شود؛ یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین مجموعه‌های کتابی و فیلمی در تاریخ ادبیات و سینما که میلیون‌ها طرفدار در سراسر دنیا دارد. این مجموعه که توسط جی. کی. رولینگ (J.K. Rowling) نوشته شده ، داستان پسر جوانی را روایت می‌کند که می‌فهمد یک جادوگر است و بدین صورت، ماجراجویی‌های خود را آغاز می‌کند. هرچند، موضوع زمانی حیرت‌آور می‌شود که بدانید در دانشگاه‌های خارجی، این رشته در حال آموزش است.

در دانشگاه ایالاتی فراستبورگ، یک دوره با عنوان «هری پاتر و عصر توهم» وجود دارد که به بررسی مفاهیم و ایده‌های مربوط به این شخصیت و جادوی آن می‌پردازد. این دوره که توسط دکتر جرج پلیتنیک(Dr. George Plitnik) ارائه می‌شود، به دانشجویان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند از هری پاتر برای درک بهتر علوم مختلف، مانند فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ریاضیات، استفاده کنند. این دوره همچنین به دانشجویان کمک می‌کند تا توانایی آزمایش و پژوهش علمی را آموخته و نتایج خود را به طور علمی و جذاب بیان کنند.

البته، عجیبترین رشته دانشگاهی جهان فقط به این مورد محدود نبوده و می‌تواند کورس‌های دیگری مانند دوره 45 ساعته «هری پاتر و قانون» در کشورهای دیگری مانند هند را نیز پیدا کرد.

3. مطالعات زامبی‌ها (Zombie Studies)

مطالعات زامبی‌ها

زامبی‌ها یکی از معروف‌ترین و ترسناک‌ترین موجودات در دنیای سینما و ادبیات هستند. این موجودات که از سال ۱۹۳۲ تا کنون در فیلم‌ها و کتاب‌های مختلف حضور داشته‌اند، ویژگی‌هایی خاص و البته ترسناکی دارند می‌توانند آن‌ها را از انسان‌ها متمایز کنند. اما آیا می‌دانستید که یکی از عجیب ترین دوره های دانشگاهی در دنیا مربوط به تحقیق و مطالعه در مورد این موجودات است؟

در دانشگاه بالتیمور مریلند (University of Baltimore)، یک دوره با عنوان مطالعات زامبی وجود دارد که دانشجویان را برای آخرالزمانی زامبی آماده می‌کند. این دوره که سال 2010 برای اولین بار وارد دانشگاه‌های آمریکا شد، همچنین به دانشجویان کمک می‌کند تا توانایی تحلیل و نقد فیلم‌ها و کتاب‌های مربوط به زامبی‌ها را آموخته و بتوانند ایده‌های اختصاصی خود پیرامون این موضوع را نیز پیاده کنند.

4. مطالعه بیتلز (Beatles Studies)

مطالعه بیتلز

اگر می‌خواهید شما را با یکی از خنده دار ترین رشته های دانشگاهی جهان آشنا کنیم، دوره مربوط به تحقیق و مطالعه در مورد این گروه، احتمالا شما را برای چند لحظه به سکوت خواهد برد! بیتلز یکی از مشهورترین و موفق‌ترین گروه‌های موسیقی در تاریخ موسیقی جهان هستند. این گروه از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ فعالیت داشت و در دوره فعالیت خود توانست به جایگاه بسیار خوبی نیز در این حوزه دسترسی پیدا کند. در دانشگاه هوپ لیورپول، یک دوره با عنوان مطالعه بیتلز وجود دارد که به بررسی جنبه‌های مختلف فعالیت، موفقیت، دیدگاه و … این گروه می‌پردازد.

5. هدر دادن زمان در اینترنت (Wasting Time on the Internet) : مسخره ترین رشته دانشگاهی

هدر دادن زمان در اینترنت

اگر مواردی که در بالا بیان کردیم به اندازه کافی خنده‌دار یا مسخره نبودند، احتمالا «هدر دادن زمان در اینترنت» بتواند با اختلاف، عجیب ترین رشته دانشگاهی دنیا باشد. در این دوره که سال 2014 به رشته‌های دانشگاه پنسیلوانیا اضافه شد، دانشجویان در مورد اینترنت، موضوعات مرتبط با آن و … به تحصیل پرداخته و چند ساعت در هفته، فقط از طریق چت‌روم‌ها و شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط خواهند بود؛ مکان‌هایی که بیشتر از هر چیز دیگری می‌تواند در هدر دادن زمان کاربردی باشد!

6. مطالعات دیوید بکام (David Beckham Studies) 

مطالعات دیوید بکام

فارغ از اینکه فوتبالی باشید یا نه، حتما اسم دیوید بکام به گوش‌تان خورده است؛ بهتر است حالا هم این حقیقت را بشنوید که سال 2000، یک دوره 12 هفته‌ای در بخش ورزش و رسانه دانشگاه استافورد شایر وجود داشت که موارد بسیار مهم و سنگینی مثل انواع و دوره تکامل مدل موهای دیوید بکام، ازدواج و رابطه آن با ویکتوریا و … را زیر ذره‌بین می‌برد.

7. چگونه تلویزیون تماشا کنیم (How to Watch TV) : مسخره ترین و عجیب ترین رشته دانشگاهی

چگونه تلویزیون تماشا کنیم

قبل داریم، هرچقدر در لیست معرفی عجیب ترین رشته دانشگاهی جهان جلوتر می‌رویم، با موارد مضحک‌تری روبه‌رو می‌شویم؛ اما در دانشگاه مونت کلیر، رشته‌ای وجود دارد که به شما، شیوه تماشا کردن تلویزیون را می‌آموزد! به علاوه، شما در این دوره می‌توانید با نقش تلویزیون در خانواده‌های مدرن آشنا شوید!

سخن پایانی

شاید مواردی که در بالا به عنوان مسخره ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه ها معرفی کردیم در لحظه اول کمی عجیب و حتی مضحک به نظر برسند، اما حقیقت این است که در بسیاری از کشورها، دوره‌های خنده‌دار زیادی وجود دارد که می‌تواند برای بسیاری از افراد، مهم و بعضا حیاتی باشد؛ برخی افراد، زمان خود را برای تحصیل در این دوره‌ها و گرفتن مدرک، سپری می‌کنند!

لیست عجیب ترین رشته دانشگاهی جهان به همین مواردی که بیان کردیم، محدود نبوده و شامل رشته‌های خنده دار دیگری هم می‌شود که در آینده و در طول زمان، به این مقاله اضافه خواهیم کرد.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(