سیاست

ماجرای استیضاح پزشکیان چیست؟ + اسناد و مدارک

ماجرای استیضاح پزشکیان، یکی از موضوعات داغ امروز در فضای مجازی است؛ موضوعی که آقای سعید جلیلی در پایان گفتگو به آن اشاره داشت. اما علت استیضاح پزشکیان چه بوده و این موضوع چقدر حقیقت دارد؟

یکی از مواردی که طی 24 ساعت گذشته، به‌شدت در مورد آن صحبت شده و در مناظره تلویزیونی دیروز هم آقای سعید جلیلی به آن اشاره داشت، ماجرای استیضاح پزشکیان است. بر این اساس، مسعود پزشکیان که به عنوان نماینده جریان اصطلاحات در این انتخابات حاضر شده، در سال 1382 و زمانی که وی به عنوان وزیر بهداشت وقت دولت خاتمی مشغول فعالیت بود، در مجلس ششم، توسط نمایندگان به صحن علنی کشیده شد تا بابت مسائل پیش آمده، پاسخگو باشد.

این مسئله را آقای دکتر زاکانی، یکی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری در این دوره، در سخنرانی‌های خود مطرح کرده و اعلام کرده بود که پزشکیان توانایی مدیریت یک وزارت‌خانه را هم ندارد؛ حالا می‌خواهد به عنوان رییس جمهور فعالیت کند. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که مجلس ششم، همسویی بسیار کاملی با جریان اصلاحات داشت و آنها علاوه بر مجلس، ریاست جمهوری را نیز در اختیار داشتند؛ با این حال، پای پزشکیان را به مجلس کشاندند.

اما این داستان از کجا شروع شد و چه اندازه صحت دارد؟ با رنگ فردا همراه باشید. در بخش سیاست، ما در مورد ماجرای مربوط به ممنوعیت شیر موز در ایران و همچنین پخش مواد مخدر دولتی نیز به تفصیل صحبت کرده‌ایم!

پزشکیان در چه سالی وزیر بهداشت بود؟

پیش از باز کردن مسئله مربوط به استیضاح پزشکیان، شاید بهتر باشد که ابتدا نگاهی به زمان فعالیت آقای پزشکیان در آن زمان داشته باشیم.

به نقل از ویکیپدیا، به دنبال پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات، مسعود پزشکیان نیز از 31 مرداد 1380 تا 2 شهریور 1394 به عنوان وزیر بهداشت منسوب شد. در همین دوره، مجلس ششم هم از تاریخ 7 خرداد 1379 تا 6 خرداد 1383 فعال بود و در همان دوران، تلاش‌های زیادی را برای توسعه کشور برداشت.

هرچند، به دنبال تذکرهای متعدد نمایندگان و انتشار اخبار بسیار نگران‌کننده در مورد فعالیت پزشکیان در این وزارت‌خانه، بسیاری از نمایندگان مجلس، واکنش نشان داده و خواستار استیضاح وی شدند.

یکی از مسائل داغ آن روزها که پیش‌تر نیز سابقه‌ای این‌چنینی نداشت، فروش سوالات مربوط به آزمون دوره دستیاری بود؛ مسئله‌ای که دکتر زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم به آن اشاره داشت و اعلام کرد که آنها از در این رابطه نیز تحقیق و تفحس انجام داده‌اند.

علت استیضاح پزشکیان چه بود؟

به گزارش رنگ فردا و به نقل از وب‌سایت بصیرت که خبر مربوط به دلیل استیضاح پزشکیان از وب‌سایت مشرق نیوز را منتشر کرده است، دلایل زیادی برای استیضاح نماینده جریان اصطلاحات بیان شده که در نوع خود، تعجب‌برانگیز هستند.

استیضاح پزشکیان

یکی از اصلی‌ترین اشکالاتی که به او گرفته شده بود، انتسابات نامعقولانه و تغییرات فراوان در معاونین و مدیران وی بود، به گونه‌ای تنها 4 مرتبه قائم مقام وی تغییر کرده بوده است:

از ۱۰ محور استیضاح وزیر، محور اول حول ضعف مدیریت کلان این وزارتخانه و عدم رعایت و انتخاب افراد کم تجربه است. در این باب وزیر بهداشت و درمان برای این مسوولیت ناکارآمد است، زیرا این وزارتخانه در زمینه‌ی مدیریت کلان دارای مشکل است. هنوز مشخص نیست که معاونان وزیر از نظر وظیفه‌ دارای چه نقشی هستند. قائم مقام شخص وزیر تا به حال ۴ بار تغییر کرده است.

بخش دیگری از این نامه بسیار عجیب بوده و با شعارهای کاندیدای دوره چهاردهم ریاست جمهوری منافات دارد، عدم توجه وی به دانشجویان، اساتید و مسائل مربوط به دانشگاه‌ها بوده است. در بند چهارم، این‌چنین ذکر شده است:

بی‌توجهی به مشکلات و مسائل آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی، بی‌انگیزگی اساتید و دانشجویان، عدم حضور اساتید، نحوه استفده افراد از فرصت‌های آموزشی و مطالعاتی خارج کشور

این‌ها در واقع یکی از چند دلیل استیضاح پزشکیان توسط مجلس بودند؛ مواردی که اختلاف 180 درجه‌ای با گفته‌های این نامزد ریاست جمهوری دارد. به نقل از بصیرت، حتی گزارش شده بود که «مدیران پزشکیان در وزارت بهداشت مداوم در حال سفر هستند، و در یک سال ۶۹۹۲ سفر خارجی داشته‌اند، تا جایی که یکی از معاونین در ۸ ماه اول سال، ۷۲ روز در سفر خارجه‌ی ژنو، سوسیس و انگلیس بوده است.»

انتسابات قومیتی و رفاقتی ؛ تناقض دیروز و امروز پزشکیان

اگر به دنبال یکی دیگر از دلایل و علت استیضاح پزشکیان هستید، باید بگوییم که در بخشی از خبر منتشرشده، آقای علی قنبری، نماینده اردل و فارسان، این‌گونه ادامه داده است:

انتخاب مدیران سلیقه‌ای و بر اساس رفاقت و همشهری بودن صورت گرفته است و بیشتر مدیران این وزارتخانه یا از تبریز و یا از کرمانشاه هستند!

متن کامل این خبر البته بسیار طولانی‌تر بوده که در پایین می‌توانید آن را مطالعه کنید:

استیضاح پزشکیان

سرانجام ماجرای استیضاح پزشکیان به کجا رسید؟

در آن سو، وب‌سایت دنیای اقتصاد، با پوششی خواندن دکتر زاکانی (که هیچ ارتباطی با اصل موضوع ندارد)، این خبر را به گونه‌ای وارونه پوشش داده و اعلام کرده که او، رای اعتماد از مجلس گرفته است.

اگرچه جریان استیضاح پزشکیان در این دوره، نهایی نشد و وی دوباره به فعالیت خود ادامه داد، اما کشانده شدن پای کسی به مجلس که دولت و خود همان مجلس همراهش بودند، آن هم در شرایطی که حالا ادعای مدیریت کشور را دارد، خطرناک و نگران‌کننده نیست؟

مسعود پزشکیان که طرح استیضاح وی یک‌بار در مجلس مطرح شده بود و خود او این مسئله را کتمان می‌کند، چگونه توانایی مدیریت کشور را خواهد داشت؟

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(