سرگرمیگردشگریویژه

با 8 مجسمه بزرگ دنیا آشنا شوید: مجسمه «وحدت» با ارتفاع بیش از 180 متر در صدر لیست!

مجسمه‌ها از دیرباز بخشی از فرهنگ و تاریخ بشر بوده‌اند. بسیاری از مجسمه‌ها، نمادی از شخصیت‌ها، رویدادها، اعتقادات و هنرهای مختلف به حساب می‌آیند. در آن سو، برخی از مجسمه‌ها به قدری بزرگ و بلند هستند که به عنوان جاذبه‌های گردشگری معروف شده‌اند. به همین بهانه، در این مقاله به معرفی 8 مورد از بزرگترین مجسمه های جهان خواهیم پرداخت.

معرفی بزرگترین مجسمه های دنیا 

وقتی صحبت از مجسمه می‌شود، ذهن همه سمت سازه‌های کوچکی می‌رود که می‌توان آنها را در بسیاری از خیابان‌ها و میدان‌های شهرهای مختلف پیدا کرد. بزرگ ترین مجسمه های جهان اما داستان متفاوتی دارند و ارتفاع برخی از آنها به اندازه‌ای بلند است که حتی نمی‌توانید تصور آن را هم بکنید! ارتفاع برخی از این مجسمه‌ها می‌تواند حتی از یک آسمان خراش هم بیشتر باشد.

در پایین، با تکیه بر اطلاعات مندرج در ویکیپدیا، سراغ 8 مورد از بزرگترین تندیس های جهان در آسیا رفته و در مورد ریشه، زمان ساخت و موضوع آن نیز صحبت خواهیم کرد. از آنجایی که آسیا قاره‌ای با تاریخچه و فرهنگ بسیار غنی است، تمامی این سازه‌ها در این قاره گرفته‌اند. با رنگ فردا همراه باشید.

1. مجسمه وحدت (Statue of Unity) : بزرگترین مجسمه جهان

مجسمه وحدت

این مجسمه با ارتفاع ۱۸۲ متری، بلندترین مجسمه دنیاست. مجسمه وحدت در ایالت گجرات هند واقع شده و تصویر «والابای پاتل» را نشان می‌دهد. والبای پاتل، یکی از رهبران جنبش استقلال هند و اولین نخست‌وزیر هند بود. این مجسمه در سال ۲۰۱۸ تکمیل و افتتاح شد. جالب است بدانید اندازه کلی این سازه همراه با پایه و تمام بخش‌های آن، به 240 متر می‌رسد!

مجسمه وحدت

اگرچه این ارتفاع بسیار کمتر از بزرگترین ساختمان جهان است، ولی اندازه بزرگ آن می‌توان هر کسی را شگفت‌زده کند.

2. تندیس چشمه معبد بودا (Spring Temple Buddha) : بزرگترین مجسمه هند

تندیس چشمه معبد بودا

این مجسمه با ارتفاع 128 متر، دومین مجسمه بلند جهان است که در چین قرار دارد و تصویر بودای وایروکانا را نشان می‌دهد. این مجسمه بر روی یک تخت لوتوس به ارتفاع ۱۹ متر و یک پایه به ارتفاع ۲۵ متر بنا شده است. کار ساخت تندیس چشمه معبد بودا در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید.

3. بودای لایکیون سکیا (Laykyun Sekkya) : بزرگترین مجسمه میانمار

Laykyun Sekkya

مورد بعدی در لیست بزرگترین تندیس های دنیا، به بودای لایکیون سکیا مربوط است؛ مجسمه‌ای با ارتفاع 115.8 متر که در منطقه‌ی ساگاینگ میانمار واقع شده و بودای گوتاما را به تصویر می‌کشد. نکته قابل توجه در مورد این سازه، قرارگیری آن در کنار یک مجسمه دیگر درازکشیده از بوداست. کار ساخت این تندیس بزرگ نیز در سال 2008 به اتمام رسید تا بتوان لایکیون سکیا را به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در میانمار معرفی کرد.

4. مجسمه باور یا ویشواس سواروپام (Vishwas Swaroopam)

مجسمه باور یا ویشواس سواروپام

چهارمین مسجمه بزرگ دنیا که در بسیاری از لیست‌ها نمی‌توان نامی از آن را پیدا کرد، ویشواس سواروپامبا ارتفاع 106 متری است. این مجسمه در شهر ناتدوارا هند قرار دارد و تصویر خدای شیوا را نشان می‌دهد. این تندیس با نام «مجسمه باور» نیز شناخته شده و بر روی یک پایه به ارتفاع ۳۳ متر بنا شده است. قدمت این سازه بسیار کمتر از دیگر موارد لیست ماست و کار تکمیل آن به سال 2020 مربوط می‌شود.

5. اوشیکو دای بوتسو (Ushiku Daibutsu)

اوشیکو دای بوتسو

در ادامه لیست بزرگترین مجسمه های جهان به «بودای اوشیکو دای بوتسو» با ارتفاع 100 متری می‌رسیم. این مجسمه در استان ایباراکی ژاپن قرار دارد و تصویر بودای آمیتابا را نشان می‌دهد. این مجسمه به مناسبت تولد شینران، بنیانگذار بودیسم شین، در سال ۱۹۹۳ ساخته شده است.

6. گویشان گوانیین (Guishan Guanyin)

گویشان گوانیین

مجسمه گویشان گوانیین که با نام خاص Guishan Guanyin of the Thousand Hands and Eyes به معنی «گویشان گوانیین هزار دست و هزار چشم» نیز شناخته می‌شود، در شهر چانگشا چین قرار گرفته و ارتفاعی در حدود 99 متر دارد. این تندیس در واقع تصویر گوانین یا بودای مهربانی را نشان می‌دهد. این مجسمه از برنز طلایی در سال 2009 با بودجه 260 میلیون یوان ساخته شده است.

7. بودای بزرگ تایلند (Great Buddha of Thailand)

بودای بزرگ تایلند

باز هم بزرگترین مجسمه و باز هم یک کشور آسیایی دیگر. این‌بار البته به تایلند می‌رویم؛ جایی که مجسمه مربوط به بودای بزرگ تایلند با ارتفاع 92 متری به عنوان هفتمین مجسمه‌ی بلند دنیا شناخته می‌شود. این مجسمه در استان انگ‌تونگ تایلند قرار دارد و از بتن ساخته و با طلا رنگ شده است. این مجسمه که به بودای گوتاما مربوط می‌شود، در سال ۲۰۰۸ تکمیل و افتتاح شد.

8. سندای دایکانون (Sendai Daikannon)

سندای دایکانون

در ژاپن هم می‌توان یکی از بزرگترین تندیس های دنیا با ارتفاع ۸۸ متر را پیدا کرد؛ مجسمه‌ای زیبا که در شهر آشیبتسو ژاپن قرار دارد و تصویر بودای آوالوکیتشوارا را نشان می‌دهد. این مجسمه در یک پارک تفریحی واقع شده و قدمت آن به سال 1989 برمی‌گردد.

بزرگترین مجسمه در حال ساخت جهان چیست؟

حالا که در مورد بزرگ ترین تندیس های دنیا در کشورهای مختلف صحبت کردیم، بد نیست به تندیس مجسمه در حال ساخت نیز اشاره کنیم. شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی بر اساس گزارش‌های موجود، کشور هند می‌خواهد بزرگترین مجسمه تاریخ را با ارتفاعی به طول بیش از 1000 متر (3280 فوت) به یاد سیاستمدار خود یعنی بهیم سینگ (Bhim Singh) بسازد! این مجسمه قرار است ارزش‌های هوای پاک را به تصویر بکشد.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(