ورزش و تناسب اندامویژه

با 10 نفر از سریع ترین دونده های تاریخ آشنا شوید

در لیست 10 سریع ترین دونده جهان ۲۰۲۳، قصد داریم سریعترین انسان های دنیا را به شما معرفی کنیم. در این لیست، علاوه بر معرفی و رتبه‌بندی این افراد، رکوردهای آنها را نیز بیان خواهیم کرد. با رنگ فردا و معرفی سریع ترین مردهای تاریخ همراه باشید!

مسابقات دو و میدانی، همواره یکی از اصلی‌ترین کارزارها برای انتخاب بهترین و سریع ترین دونده جهان بوده‌اند. این رقابت‌ها در انواع بسیار مختلفی برگزار شده و ورزشکارانی از سراسر دنیا نیز در آنها حضور پیدا می‌کنند؛ در این میان، رقابت‌های 100 و 200 متر طرفداران بسیار بیشتری دارند. رکورد سریع ترین انسان در حال حاضر، 9.58 ثانیه برای طی کردن 100 متر است و بعد از گذشت 10 سال، هنوز هم شکسته نشده است. با این حال، این رکوردها دائمی نبوده و با گذشت زمان، افراد جدیدتری پیدا می‌شوند که رکوردهای قبلی را جابجا کنند.

پیش از این، سریع ترین دونده زن دنیا را معرفی کردیم؛ حالا قصد داریم در مورد رتبه 1 تا 10 سریع ترین دونده مرد جهان در سال 2023 صحبت کنیم.

معیار انتخاب سریع ترین مرد دنیا

پیش از هر چیز بهتر است مشخص کنیم که این رتبه‌بندی، بر چه مبنایی انجام می‌شود.

معیار ما برای انتخاب سریع ترین انسان جهان، رکورد آنها در رقابت‌های دو 100 متر است؛ این رقابت‌ها به‌نوعی نشان‌دهنده شتاب اولیه شرکت‌کنندگان بوده و مورد تایید تمامی کارشناسان نیز هستند. نباید فراموش کرد که هیچ‌کدام از این رکوردها، ثابت نبوده و در طول زمان ممکن است تغییر کنند. ما نیز در رنگ فردا تمام تلاش خود را داریم تا این لیست را به‌روز نگه داریم.

سریع ترین انسان های جهان

لیستی که در اینجا تهیه کرده‌ایم، جایگاه نفر اول تا دهم در بین پرسرعت ترین انسان های دنیا در مسابقات دو و میدانی هستند. اگر می‌خواهید نام سریع ترین دونده جهان را بدانید، تا انتها در کنار ما باشید. در لیست زیر، از کشورهای آفریقایی تا آمریکایی، نام افراد زیادی را می‌توان مشاهده کرد که همگی بعد از سال‌ها تلاش موفق شده‌اند تا نام خود را به عنوان سریع ترین انسان های تاریخ ثبت کنند.

1. یوسین بولت (Usain Bolt) / سریع ترین دونده مرد تاریخ

یوسین بولت

رکورد: 9.58 ثانیه / سرعت: 37.6 کیلومتر بر ساعت

سریع ترین انسان جهان، یوسین بولت جامائیکایی است؛ کسی که با سرعت و رکوردهای باورنکردنی خود در رقابت‌های دو 100 متری و 200 متری شهرتی جهانی پیدا کرده است. او با تاریخ‌سازی در المپیک، مدال‌های طلای این رشته را به صورت پشت سر هم برای سال‌های 2008، 2012 و 2016 دریافت کرد و توانست نام خود را برای همیشه جاودانه کند. بولت با داشتن رکوردهای جهانی در هر دو مسافت، به عنوان سریع ترین مرد تاریخ شناخته شده و افتخارات فراوانی از جمله 8 مدال طلای المپیک و 11 مدال طلای قهرمانی جهان را در کارنامه دارد. در دو 100 متر المپیک 2009، او با ثبت رکورد 9.58 ثانیه افتخار آفرید.

در حال حاضر، رکورد سریع ترین دونده جهان از آن یوسین بولت با 9 ثانیه 58 صدم ثانیه برای 100 متر است؛ این یعنی سرعت سریع ترین دونده جهان به چیزی در حدود 37.6 کیلومتر بر ساعت می‌رسد!

2. یوهان بلیک (Yohan Blake)

یوهان بلیک

رکورد: 9.69 ثانیه / سرعت: 37.2 کیلومتر بر ساعت

یوهان بلیک، دیگر دونده مرد تاریخ‌ساز جامائیکایی است که به دلیل سرعت و توانایی فنی بالایش، به عنوان یک رقیب قوی برای هموطن خود، یوسین بولت، شناخته می‌شود. بلیک نیز تا به امروز موفق به ثبت رکوردهای متعددی در رقابت‌های دو 100 و 200 متر شده و به افتخارات زیادی دست یافته است.

بلیک در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان چندین بار به عنوان یکی از رقبای جدی برای سایر افراد، موفق به کسب مدال شده است. وی در تیم جامائیکا به همراه یوسین بولت، سریع ترین انسان جهان، تیمی فوق‌العاده‌ای را تشکیل داده و به مدال‌های طلا و نقره دست یافتند. وی «هیولا» لقب دارد!

3. تایسون گی (Tyson Gay)

تایسون گی

رکورد: 9.72 ثانیه / سرعت: 37.2 کیلومتر بر ساعت

تایسون گی، یکی از تاریخ‌سازان دو و میدان آمریکایی، به علت سرعت و استعداد خود در رقابت‌های 100 و 200 متری مشهور شده است. او از سال 2005  با ورود به صحنه مسابقات بین‌المللی، توانمندی و استعداد خود را در جامعه ورزشی جهانی به تصویر کشید. او همچنین با حضور فرهنگی قوی آمریکایی، به عنوان یکی از نمایندگان برجسته و محبوب این ورزش در ایالات متحده شناخته می‌شود. او در المپیک‌ها و قهرمانی‌های جهانی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و دارای رکوردهای جهانی نیز هست.

بهترین رکوردی که تا به امروز از او ثبت شده، 9.72 ثانیه برای 100 متر بوده است تا با افتخار بتواند در لیست بهترین و سریع ترین دونده جهان جای بگیرد.

4. آسافا پاول (Asafa Powell)

آسافا پاول

رکورد: 9.72 ثانیه / سرعت: 37.04 کیلومتر بر ساعت

آسافا پاول، ورزشکار جامائیکایی که به عنوان یکی دیگر از ستارگان برجسته دو و میدان در تاریخ ورزش جهان شناخته شده و رتبه چهارم در لیست سریع ترین دونده مرد جهان را در اختیار دارد، نخستین بار در سال 2004 با زمان 9.87 ثانیه رکورد دنیای 100 متر را به دست آورد و از آن پس، در مسابقات بسیاری به عنوان یکی از بهترین دونده‌های سریع تاریخ شناخته شده است. پاول در جریان مسابقات المپیک، جام جهانی و قهرمانی‌های دیگر، با دستیابی به مدال‌های مختلف، موفقیت‌های چشمگیری کسب کرده است.

5. جاستین گتلین (Justin Gatlin)

جاستین گتلین

رکورد: 9.74 ثانیه / سرعت: 36.96 کیلومتر بر ساعت

مورد بعدی در لیست سریع ترین مرد جهان، دونده‌ای آمریکایی به نام جاستین گتلین است که به عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته دو و میدان در دهه‌های اخیر جلب توجه کرده است. وی با شکستن رکوردها و کسب مدال‌های المپیک در رشته‌های 100 و 200 متری، به عنوان یکی از بزرگترین دونده‌های جهان شناخته می‌شود.

گتلین در مسیر حرفه‌ای خود، همواره به دنبال تحقق اهداف بلندپروازانه بوده و نقش مهمی در این رشته را ایفا کرده است. با تجربه در مسابقات بین‌المللی و مشارکت در المپیک‌ها، او نه تنها به عنوان یک دونده برجسته بلکه به عنوان یک افسانه ورزشی مورد احترام قرار گرفته است.

6. کریستین کولمن (Christian Coleman)

کریستین کولمن

رکورد: 9.76 ثانیه / سرعت: 36.89 کیلومتر بر ساعت

کریستین کولمن، دونده آمریکایی که به عنوان یکی از بهترین‌های دو و میدان شناخته می‌شود، با قدرت و شتاب فوق‌العاده در مسابقات و همچنین توانایی در حفظ سرعت در مسافت‌های کوتاه، همواره موفق به ثبت رکوردهای باورنکردنی شده است. کولمن به عنوان یکی از اثرگذارترین و البته سریع ترین دونده های جهان در مسابقات دو 100 متر، تا کنون چندین بار موفق به دریافت جوایز متعدد شده است.

کولمن با کسب مدال‌های المپیک و قهرمانی‌های جهانی، به عنوان یکی از نمادهای بزرگ توانایی در دنیای ورزش شناخته می‌شود. کولمن با اعتماد به نفس و توانایی در مقابله با رقبا، خود را به عنوان یکی از بزرگان دنیای دو و میدانی باز کرده است.

7. نستا کارتر (Nesta Carter)

نستا کارتر

رکورد: 9.78 ثانیه / سرعت: 36.81 کیلومتر بر ساعت

رتبه هشتم در لیست سریع ترین دونده جهان، از آن دیگر دونده جامائیکایی یعنی نستا کارتر است. وی به عنوان یک اسطوره در دنیای دو و میدانی، با سابقه‌ای برجسته در مسابقات المپیک و قهرمانی‌های جهانی، اثرگذاری بسیاری به عنوان یکی از بهترین دونده‌های مسافت کوتاه داشته است.

کارتر با شرکت در تیم جامائیکا در مسابقات تیمی و شخصی، به تعداد زیادی از مدال‌های طلایی و نقره‌ای دست یافته و نقش مهمی در تعیین سطح رقابت‌های جهانی دو و میدان ایفا کرده است. او همچنین با تلاش و ایمان به توانمندی‌های خود، جایگاه ممتازی در تاریخ این ورزش برای خود به ارمغان آورده و الگوی بسیاری از ورزشکاران این کشور به حساب می‌آید.

8. موریس گرین (Maurice Greene)

موریس گرین

رکورد: 9.79 ثانیه / سرعت: 36.77 کیلومتر بر ساعت

موریس گرین، یکی دیگر از بزرگ‌ترین دونده‌های تاریخ آمریکاست که به خاطر سرعت بالای او، القاب زیادی را برای او در نظر می‌گیرند. او به عنوان یکی از قهرمانان المپیک و همچنین رقابت‌های جهانی در مسافت‌های ۱۰۰ متری و ۲۰۰ متری شناخته می‌شود. گرین با استعداد، قدرت و استراتژی منحصر به فردش، به عنوان یکی از برترین و سریع ترین مرد های تاریخ ورزش جلوه می‌کند.

موریس گرین با داشتن رکوردهای برتر در مسافت‌های کوتاه، نمادی از سرعت و توانایی در ورزش دو است. از رکوردهای این ورزشکار به عنوان یکی از سریع ترین دوندگان جهان در زمان خودش می‌توان به کسب مدال‌های متعدد در مسابقات دو ۱۰۰ متر،  کسب قهرمانی المپیک ۲۰۰۰ در مسافت ۱۰۰ متری و … اشاره کرد.

9. استیو مالینگز (Steve Mullings)

استیو مالینگز

رکورد: 9.80 ثانیه / سرعت: 36.73 کیلومتر بر ساعت

باز هم سریع ترین دونده جهان و باز هم یک جامائیکایی! مالینگز که با توانمندی و استعداد در مسابقات مختلف، به عنوان یکی از نخبگان دو و میدان در دنیای ورزش جلب توجه کرده، با شرکت در مسابقات بین‌المللی و کسب مدال‌های مهم در مسافت‌های کوتاه، به عنوان یک دونده موفق و توانمند در تاریخ این ورزش شناخته می‌شود.

مالینگز با سابقه‌ای درخشان در المپیک و دیگر رقابت‌های بین‌المللی، اثرگذاری خود را در زمینه ورزشکاران سرعتی به نمایش گذاشته و به عنوان یک شخصیت مهم و الگوی موفقی در دنیای دو و میدان مطرح شده است.

10. ریچارد تامپسون (Richard Thompson)

ریچارد تامپسون

رکورد: 9.82 ثانیه / سرعت: 36.66 کیلومتر بر ساعت

ترینیداد و توباگو هم در لیست سریع ترین انسان های جهان، یک نماینده مشهور دارد و آن، ریچارد تامپسون است. این دونده مشهور که با سرعت و استعداد بی‌نظیرش در مسابقات جهانی، به عنوان یکی از ورزشکاران اثرگذار به حساب می‌آید، رکورد 9.82 ثانیه را طی کردن مسافت 100 متر از خود به جای گذاشته است. او با شرکت در المپیک‌ها و مسابقات قهرمانی جهانی، به عنوان یک دونده موفق با توانمندی در مسافت‌های کوتاه مشهور شده و نقش برجسته‌ای در تاریخ ورزش کشور خود نیز ایفا کرده است.

تامپسون با دستیابی به مدال‌های المپیک و نقش‌آفرینی در مسابقات بین‌المللی، توانسته است نام خود را در فهرست برترین دونده‌های جهان ثبت کند و با شخصیت مهربان و تعهد به توانمندی‌های ورزشی، به الگویی برای نسل‌های جوان تبدیل شود.

سریع ترین دونده جهان در سال 2023 کیست؟

نوآ لایلز

همان‌طور که در ابتدای مقاله سریع ترین انسان کره زمین نیز اشاره کردیم، در حال حاضر، یوسین بولت با ثبت رکورد 9.58 ثانیه به عنوان سریع ترین انسان تاریخ شناخته می‌شود؛ اما وی در سال 2017 بازنشستگی رسمی خود را اعلام کرده و دیگر در هیچ مسابقه‌ای شرکت نمی‌کند. به همین دلیل، در زمان نگارش این مقاله، یک دونده آمریکایی به نام نوآ لایلز (Noah Lyles) حالا جای او را به عنوان سریع ترین دونده جهان در دوره فعلی گرفته است. در حال حاضر، رکورد این ورزشکار 26 ساله، 9.83 ثانیه در رقابت دو 100 متر است.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(