گردشگریویژه

پرجمعیت ترین شهرهای چین در سال 2024 : از ووهان تا پکن و شانگهای

چین به عنوان دومین کشور بزرگ جهان از نظر جمعیتی، شهرهای بزرگ زیادی دارد که میلیون‌ها نفر در آنها زندگی می‌کنند. اگر می‌خواهید با پرجمعیت ترین شهرهای چین سال ۲۰۲۴ آشنا شوید، تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید.

برای سال‌ها، چین به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان شناخته می‌شد؛ اما حالا هند این عنوان را یدک می‌کشد. در حال حاضر، جمعیت چین از مرز 1 میلیارد و 425 میلیون نفر گذشته است و این یعنی در شهرهای کوچک و بزرگ زیادی را می‌توان در این کشور پیدا کرد که محل سکونت میلیون‌ها انسان هستند. این جمعیت بالا باعث شده تا چینی بتواند یکی از زبان های اصلی جهان نیز باشد.

جدای از تمام مسائلی که در مورد چین وجود دارد، این کشور را می‌توان یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در سطح دنیا دانست. این مسئله البته باعث نشده تا در شهرهای کوچکتر شاهد ضعف در سیستم مدیریت شهری یا امکانات فناورانه پایین باشیم. با این حال، ترافیک، شلوغی خیابان و آلودگی هوا، از موارد اجتناب‌ناپذیر در این کشور به حساب می‌آیند.

پرجمعیت ترین شهرهای چین 2024

از آنجایی که تعداد شهرهای پرجمعیت چین بسیار زیاد است، ما فقط 10 مورد اول را انتخاب کرده‌ایم و در آینده و با آپدیت‌های بعدی، شهرهای بیشتری را نیز به آن خواهیم افزود.

تمامی آمارهایی که در ادامه بیان می‌شوند، بر اساس داده‌های وب‌سایت معتبر Statisticstimes هستند.

10. ووهان (Wuhan) / جمعیت: ۸,۸۵۰,۸۵۰ نفر

ووهان

لیست پرجمعیت ترین شهرهای چین در رنگ فردا را با معرفی یکی از شهرهای مشهور این کشور یعنی ووهان آغاز می‌کنیم؛ پایتخت استان هوبئی با تاریخی 3500 ساله که جمعیت آن به بیش از 8 میلیون و 850 هزار نفر می‌رسد. این شهر که از سه شهر قدیمی ووچانگ، هانکو و هانیانگ تشکیل شده، به دلیل موقعیت استراتژیک خود در تلاقی رودهای یانگ‌تسه و هان، به یک مرکز مهم تجاری تبدیل شده است.

ووهان از سیستم حمل‌ونقلی پیشرفته بهره می‌برد تا مشکلات مربوط به شلوغی‌ها، به کمترین میزان برسند. این شهر همچنین به خاطر برج زرد کرین و پل رودخانه یانگ‌تسه ووهان، شهرتی جهانی دارد و با داشتن قطارهای پرسرعت و فرودگاه بین‌المللی تیانهه، نقش مهمی در حمل و نقل چین ایفا می‌کند.

9. شی آن (Xi’an) / جمعیت: ۹,۰۱۳,۸۳۷ نفر

شی آن

شی آن، یکی دیگر از شهرهای پرجمعیت کشور چین در سال 2024 و مرکز استان شانشی با تاریخی کهن و فرهنگی غنی، یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی به شمار می‌رود. این شهر که بر روی دشت گوانژونگ واقع شده، به عنوان سومین شهر پرجمعیت غرب چین شناخته شده و جمعیت آن، کمی بیشتر از 9 میلیون نفر اعلام شده است.

شی‌آن که در گذشته با نام چانگ‌آن شناخته می‌شد، نقش مهمی در جاده ابریشم دارد و به عنوان شرقی‌ترین نقطه این مسیر باستانی، محل تلاقی فرهنگ‌ها و تجارت بوده است. امروزه، با وجود بناهای تاریخی چون برج زنگ و برج طبل، دیوار شهر قدیمی و باغ‌های بهشتی دوران تانگ، شی‌آن مقصدی جذاب برای دوست‌داران تاریخ و فرهنگ به شمار می‌رود.

8. چنگدو (Chengdu) / از پرجمعیت ترین شهرهای چین با ۹,۸۲۸,۱۱۰ نفر جمعیت

چنگدو

چنگدو، پایتخت استان سیچوان چین، به خاطر داشتن پانداهای غول‌پیکر معروف است و به عنوان «سرزمین فراوانی» شناخته می‌شود. چنگدو با جمعیتی بیش از 9 میلیون 800 هزار نفر، هشتمین شهر پرجمعیت چین است و مرکزی مهم در قسمت غربی این کشور به حساب می‌آید. این شهر همچنین به خاطر صنایع دستی و گلدوزی‌های زیبایش معروف است که از دوران سلسله‌های هان و تانگ شهرت داشته‌اند.

اگر به دنبال تجربه‌ای کاملا متفاوت از گردشگری هستید، بازدید از این شهر را در برنامه خود قرار دهید.

7. نانجینگ (Nanjing) / جمعیت: ۹,۹۴۷,۵۴۸ نفر

نانجینگ

همان‌طور که احتمالا حدس زده‌اید، نانجینگ هم جایگاهی پررنگ در لیست پرجمعیت ترین شهرهای چین 2024 داشته باشد. این شهر بزرگ به عنوان مرکز استان جیانگسو، سرزمینی با نزدیک به 10 میلیون نفر جمعیت بوده و جاذبه‌های گردشگری زیادی را می‌توان در آن پیدا کرد.

این شهر در طول تاریخ، هفت بار به‌عنوان پایتخت امپراتوری‌های منطقه‌ای و دو بار به‌عنوان پایتخت دولت‌های انقلابی برگزیده شده و امروزه به‌عنوان یک مرکز صنعتی و ارتباطی مهم در کنار رودخانه یانگ‌تسه شناخته می‌شود. نانجینگ با دیوار بزرگی که از دوران سلسله مینگ باقی‌مانده، تایخچه غنی خود را به تصویر می‌کشد. این شهر همچنین به‌خاطر فاجعه نانجینگ در جنگ چین و ژاپن معروف است.

6. شنژن (Shenzhen) / جمعیت: ۱۳,۳۱۱,۸۵۵ نفر

شنژن

در بین شهرهای پرجمعیت چین، بد نیست به شنژن هم اشاره کنیم؛ مروارید درخشان جنوب این کشور و نمادی از پیشرفت و نوآوری که رد پای آن را در بسیاری از پیشرفت‌های اقتصادی چین می‌توان پیدا کرد. جمعیت شنژن به عنوان ششمین شهر بزرگ چین، از 13 میلیون و 300 هزار نفر می‌گذرد و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده، این رقم بالاتر نیز برود.

شنژن که زمانی یک روستای ماهیگیری بود، اکنون به قطب فناوری چین تبدیل شده و به عنوان «سیلیکون ولی چین» شناخته می‌شود. شنژن خانه‌ی شرکت‌های بزرگی چون هواوی، تنسنت و DJI است.

5. تیانجین (Tianjin) / یکی دیگر از پرجمعیت ترین شهرهای چین با ۱۴,۴۷۰,۸۷۳ نفر جمعیت

تیانجین

تیانجین، شهری در شمال چین با جمعیتی بالغ بر 14 میلیون و 470 هزار نفر، یکی از مراکز مهم صنعتی و بندری چین بوده و به آن لقب «الماس خلیج بوهای» را داده‌اند. تیانجین، به دلیل موقعیت استراتژیک خود، نقش کلیدی در تجارت و حمل‌و‌نقل منطقه‌ای ایفا می‌کند و به عنوان دروازه‌ای تجاری به پکن شناخته می‌شود. بازارهای سنتی، معماری منحصربه‌فرد و غذاهای دریایی فراوان، تنها بخشی از جاذبه‌های این شهر پرجنب‌وجوش هستند. تیانجین، با داشتن بناهای تاریخی و مدرن، تلفیقی از گذشته و حال را به نمایش می‌گذارد و برای بازدیدکنندگان تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را فراهم می‌آورد.

با این جمعیت بالا، عجیب نیست که بتوان آن را یکی از شهرهای پرجمعیت و بزرگ چین در نظر گرفت.

4. گوانگژو (Guangzhou) / جمعیت: ۱۴,۵۹۰,۰۹۶ نفر

گوانگژو

گوانگژو، پایتخت و بزرگترین شهر استان گوانگدونگ در جنوب چین، بیش از 14.5 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر بر روی رودخانه مروارید واقع شده و تاریخ آن به بیش از 2200 سال پیش می‌رسد.

گوانگژو یکی از سه شهر بزرگ چین بوده و از آن به عنوان دروازه جنوبی این کشور به جهان یاد می‌شود. این شهر به دلیل موقعیت خود در نقطه تلاقی رودخانه‌های داخلی و دریا، همیشه محبوبیت زیادی برای تجار و بازرگانان مختلف داشته است. آسمان خراش های کوچک و بزرگ این شهر نیز هوش را از سر هر کسی می‌برند.

3. چونگ کینگ (Chongqing) / جمعیت: ۱۷,۷۷۳,۹۲۳ نفر

چونگ کینگ

اگر به دنبال یکی دیگر از پرجمعیت ترین شهرهای چین هستید، بهتر است به چونگ کینگ سلام کنید! لقب این شهر، «شهر کوهستانی» بوده و جمعیت آن کمی بیشتر از 17 میلیون و 700 هزار نفر است تا ما با یکی از بزرگترین شهرهای چین نیز روبه‌رو باشیم. چونگ‌کینگ در نقطه‌ای استراتژیک قرار دارد؛ در بالاترین نقطه رودخانه یانگ‌تسه، در تلاقی رودخانه‌های یانگ‌تسه و جیالینگ. با وجود آسمان‌خراش‌ها، هتل‌های بزرگ و مراکز تفریحی متعدد، بسیاری از توریست‌ها سعی می‌کنند در سفر خود به چین، حتما از این شهر بازدید کنند.

2. پکن (Beijing) / جمعیت: ۲۲,۱۸۹,۰۸۲ نفر

پکن

شاید تصور کنید که پایتخت چین، پرجمعیت ترین شهر چین در سال 2024 است؛ اما سخت در اشتباهید چرا که پکن، رتبه دوم را در لیست ما دارد. پکن، پایتخت تاریخی و فرهنگی چین، شهری است با قدمتی بیش از سه هزار سال. این شهر که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی جهان به‌شمار می‌رود، میزبان هفت میراث جهانی یونسکو از جمله دیوار بزرگ چین و شهر ممنوعه است و البته، جمعیت آن به بیش از 22 میلیون نفر می‌رسد.

از موزه‌های متعدد گرفته تا معابد باستانی و پارک‌های زیبا، پکن ترکیبی از سنت و مدرنیته را به نمایش می‌گذارد که بازدیدکنندگان را به سفری در زمان دعوت می‌کند. این شهر، با فرهنگ غنی و تاریخی‌اش، پنجره‌ای به گذشته و آینده چین محسوب می‌شود.

1. شانگهای (Shanghai) / پرجمعیت ترین شهر چین با نزدیک به 30 میلیون نفر جمعیت

شانگهای

رتبه اول در لیست پرجمعیت ترین شهرهای چین، شانگهای با ۲۹,۸۶۷,۹۱۸ نفر جمعیت است؛ یکی از بزرگترین شهرهای چین که در آن می‌توان سومین برج بلند دنیا یعنی برج شانگهای با 632 متر ارتفاع را نیز پیدا کرد.

شانگهای، مروارید آسیا و پاریس شرق، شهری است که جوانی، تجارت و ضربان بین‌المللی در گوشه و کنار آن جریان دارد. این شهر به‌عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان، همواره در حال توسعه بوده و شلوغی و ترافیک خیابان‌ها در آن، امری بدیهی محسوب می‌شود. شانگهای، مرکز مالی و فرهنگی جهانی، میزبان شرکت‌های بین‌المللی و فرصت‌های جدید برای طبقه متوسط رو به رشد چین و خارجیانی است که به دنبال ورود به بازار چین هستند. با داشتن سیستم مترویی گسترده و سریع‌ترین قطار جهان، مدیریت درست و حرفه‌ای سیستم حمل‌ونقل را می‌توان در این شهر مشاهده کرد.

سخن پایانی

ما پرجمعیت ترین شهرهای چین 2024 را بر اساس تازه‌ترین آمارها معرفی کردیم و همواره در تلاش هستیم تا این مقاله را به‌روز نگه داریم. سفر به چین می‌تواند تصمیمی بسیار هوشمندانه باشد چرا که جاذبه‌های مختلفی از جمله بزرگترین مجسمه های دنیا نیز در این کشور وجود دارند و قطعا بازدید از آنها، خاطره‌ای تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(