سلامت و پزشکی

۷ موارد غذایی که در رژیم کتوژنیک ممنوع است؟

وقتی به دنبال بایدها و نبایدهای رژیم کتوژنیک هستید، به‌احتمال‌زیاد از اضافه‌وزن رنج می‌برید و یا در تلاشید که به وزن ایده‌آل خود برسید. رژیم کتو بر پایه سازوکار خاصی برای افراد مختلف تنظیم می‌شود و با رژیم غذایی بر پایه سفره خانواده متفاوت است. در این رژیم لاغری، لیستی از غذاهای ممنوعه تدوین شده که مصرف آن‌ها سازوکار این برنامه غذایی را به هم می‌زند. به همین خاطر، باید با غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک آشنا شوید و آن‌ها را تا زمانی که پزشک تغذیه تعیین می‌کند، از برنامه غذایی خود حذف کنید. با ما همراه باشید تا ضمن بررسی این رژیم غذایی، انواع غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک را بررسی کنیم.

غذاهای ممنوعه در رژیم کتو

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدرات خیلی کم و چربی بالا است. البته، میزان محدودیت و ممنوعیت افراد در مصرف کربوهیدرات متفاوت است و رژیم هر شخص بر اساس تحمل‌پذیری و نیازهای او، منحصر‌به‌فرد است. ماهیت این رژیم غذایی ورود بدن به فاز کتوز است. به این صورت که بدن به جای تامین انرژی از کربوهیدرات‌ها، انرژی موردنیاز خود را از چربی‌ها تامین می‌کند. بدن طی این فرایند متابولیکی چربی بیشتری می‌سوزاند و با کاهش مصرف کربوهیدرات، قند خون نیز تنظیم می‌شود.

حال غذاهایی که بدن را از حالت کتو خارج کرده و قند خون را افزایش دهند، در رژیم کتوژنیک ممنوع هستند. ازآنجاکه بدن سازگاری بیولوژیکی بالایی با این نوع رژیم غذایی دارد، می‌توانید با استفاده از یک رژیم کتو اصولی ضمن خارج شدن از استپ وزنی و کاهش وزن قابل توجه، سلامت جسمانی خود را نیز تامین کنید. بنابراین، بهتر است که با غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک آشنا شوید و از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

  1. شیرین‌کننده‌ها

ازآنجایی‌که شیرین‌کننده‌ها حاوی قند و کربوهیدرات هستند، در لیست غذاهای ممنوعه در رژیم کتو جای می‌گیرند. این نوع مواد غذایی سطح گلوکز خون را افزایش می‌دهند و بدن را از حالت کتوز خارج می‌کنند. از این مواد غذایی می‌توان به شکر قهوه‌ای، شکرهای خام، عسل، شیرینی، کیک، کوکی، دسر و سایر محصولاتی که با قند یا شکر تهیه می‌شود و انواع نوشیدنی‌های حاوی شیرین‌کننده‌های قندی اشاره کرد.

  1. نشاسته

مواد نشاسته‌ای از کربوهیدرات و قند بالایی برخوردارند و به همین خاطر، در لیست غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک جای می‌گیرند. از این مواد نشاسته‌ای می‌توان آرد نان و سایر فرآورده‌های گندم، برنج، انواع محصولات آردی مانند: کیک و کلوچه‌ها، محصولات ذرت شامل: ذرت دانه، پفک ذرت، محصولات تهیه‌شده از سیب‌زمینی، انواع اسپاگتی و ماکارونی را نام برد.

  1. حبوبات

انواع حبوبات به‌عنوان منبع کربوهیدرات پایدار و پروتئین شناخته می‌شوند. هرچند بیشتر ترکیب حبوبات را فیبر تشکیل می‌دهد و کربوهیدرات کمتری دارد، اما جذب قند را افزایش می‌دهند. ازاین‌رو، مصرف این مواد در رژیم کتو ممنوع است.

  1. طعم‌دهنده‌ها و چاشنی‌ها

بسیاری از چاشنی‌ها به‌خصوص انواع سس‌ها مانند: سس باربیکیو، سس سزار، سس سویا، سس گوجه‌فرنگی، سس مایونز و سایر طعم‌دهنده‌هایی که با استفاده از ادویه و عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شوند، ممکن است حاوی مواد نگه‌دارنده و افزودنی‌هایی ازجمله شکر و شورکننده‌ها باشند که مصرف آن‌ها برای افراد مضر است. بهتر است که مصرف این مواد را در رژیم کتوژنیک محدود کنید.

  1. چربی‌های ناسالم

روغن‌های نیمه‌جامد مصنوعی، روغن‌های هیدروژنه‌شده، کره، خامه، لبنیات پرچرب، چربی‌های اشباع‌شده در انواع گوشت قرمز، ماهی چرب، مرغ با پوست و… به‌عنوان چربی‌های ناسالم شناخته می‌شوند و در لیست غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک جای می‌گیرند.

  1. محصولات فرآوری‌شده

محصولات غذایی فرآوری‌شده شامل: انواع افزودنی‌ها، روغن‌های اضافی، قند، نمک و سایر مواد شیمیایی هستند که از طریق افزایش سطح گلوکز خون در فرایند کتوز اختلال ایجاد می‌کنند. به همین خاطر توصیه می‌شود که مصرف این محصولات را در رژیم کتو به حداقل برسانید.

  1. غلات

غلات شامل: گندم، جو، برنج، ذرت و محصولات تولیدشده از آن‌ها است که منبع غنی کربوهیدرات هستند. مصرف انواع غلات در رژیم کتو برای افراد مختلف محدود یا ممنوع است، چون باعث افزایش سطح قند خون شده و بدن را از حالت کتوز خارج می‌کند. برخی از محصولات غلات مانند: گندم کامل و دانه کینوا از میزان کربوهیدرات کمی برخوردار هستند و می‌توانید این محصولات را به‌اندازه مصرف کنید.

جایگزین مواد غذایی غیر مجاز رژیم کتوژنیک چیست؟

برای اینکه بتوانید نیاز بدن خود را تامین کنید، باید از تمام گروه‌های مواد غذایی استفاده کنید. بنابراین، بهتر است برای مواد غذایی ممنوعه در رژیم کتو جایگزین‌های مناسبی را انتخاب کنید. شما می‌توانید به جای مصرف انواع غلات از محصولات پروتئینی مانند: تخم‌مرغ، گوشت ماهی، اسفناج و سایر سبزیجات استفاده کنید، میوه‌های کم‌قند مانند: نارگیل، آووکادو و توت‌ها را انتخاب کنید، پنیرهای سفید و کم‌چرب بدون افزودنی‌های قندی، خامه تازه و سایر محصولات لبنی با کمترین میزان قند را مصرف کنید. درکل، مصرف هر نوع ماده غذایی که تاثیری بر سطح قند خون نداشته باشد و به حفظ حالت کتوز بدن کمک کند، مجاز است. برای تهیه لیست مواد غذایی مجاز در رژیم کتو باید با پزشک تغذیه متخصص مشورت کنید.

مواد غذایی مجاز در رژیم کتو

شما می‌توانید منابع پروتئین مانند: گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، سویا، چربی‌ها و روغن‌های سالم، دانه‌ها و مغزیجات، آجیل‌ها، انواع سبزیجات مانند: اسفناج، کاهو، کلم بروکلی و بادام‌زمینی خام، فندق، گردو، دانه چیا، بادام، محصولات لبنی با چربی کمتر، ادویه‌ها و افزودنی‌های طبیعی مانند: فلفل، زردچوبه، نشاسته، خامه و شیرین‌کننده‌های مصنوعی بدون قند و موادی از این قبیل را در رژیم کتوی خود جای دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب، راجع‌به غذای غیر مجاز رژیم کتوژنیک صحبت کردیم و چند گروه غذایی ممنوع در این رژیم غذایی کاهش وزن را موردبررسی قرار دادیم. رژیم کتو به رژیم بدون کربوهیدرات یا کربوهیدرات کم و چربی زیاد معروف است و سازوکار آن با ایجاد فرایند کتوز در بدن تعریف می‌شود. باتوجه‌به این‌که در این رژیم غذایی، بدن از چربی برای تامین انرژی استفاده می‌کند، چربی‌سوزی با سرعت بالا انجام شده و می‌توانید در مدت‌زمان کم، کاهش وزن ایده‌آلی را تجربه کنید، اما ازآنجاکه میزان تحمل‌پذیری هر فرد و پیش‌نیازهای بدن او منحصربه‌فرد است، باید با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کرده و برنامه غذایی مخصوص خود را تهیه کنید.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(