اختراعاتفناوری

حلقه هولاهوپ توسط چه کسی اختراع شده است؟

هولاهوپ (Hula Hoop) یا حلقه لاغری، یکی از ارزان‌ترین و پرکاربردترین وسایل در ورزش به حساب می‌آید. اما آیا می‌دانید که مخترع هولاهوپ کیست و این وسیله شگفت‌آور، در چه سالی طراحی شده است؟

ورزش کردن، بخشی جداناپذیر از زندگی انسان است. در تمام دوران، انسان‌ها همواره در تلاش بوده‌اند تا با ابداع کردن وسایل جدید، بهره‌وری در ورزش را افزایش دهند. یکی از این تلاش‌ها به اختراف حلقه هولاهوپ که در ایران با نام حلقه لاغری یا ورزشی شناخته می‌شود، مربوط است. اگرچه تقریبا تمام مردم با این وسیله آشنا هستند، ولی احتمالا شما نیز اطلاعی در مورد مخترع هولاهوپ نداشته باشید.

در بخش اختراعات رنگ فردا، قصد داریم نگاهی به اختراع کننده حلقه لاغری داشته باشیم.

مخترع هولاهوپ چه کسی است؟

مخترع هولاهوپ

به نقل از وب‌سایت History، در دهه ۱۹۵۰، دو دوست به نام‌های «ریچارد کنر» و «آرتور “اسپاد” ملین»، شرکت اسباب‌بازی وم-او را تأسیس کردند. آنها با الهام از کودکان استرالیایی که مشغول بازی با حلقه‌های بامبو بودند، تصمیم گرفتند نسخه‌ای اختصاصی از این اسباب‌بازی کلاسیک را ساخته و آن را به صورت جهانی در اختیار مردم قرار دهند.

این حلقه‌های جدید که به نام «هولاهوپ» شناخته می‌شدند، نه تنها به عنوان یک اسباب‌بازی برای کودکان، بلکه به عنوان یک وسیله ورزشی برای بزرگسالان نیز مورد استفاده قرار گرفت. ملین و کنر در سال ۱۹۶۳ حق امتیاز این اختراع را به ثبت رساندند و هولاهوپ به یکی از محصولات موفق شرکت آنها تبدیل شد.

هولاهوپ

اگرچه این افراد مخترع هولاهوپ به حساب می‌آیند، ولی این تازه شروع ماجرا بود. طی سال‌های بعدی، بسیاری از افراد خوش‌ذوق در سراسر دنیا، نسخه‌های پیشرفته‌تر این حلقه را برای کاربردهای دیگر مانند انجام حرکات نمایشی توسعه دادند. این حلقه‌ها در مقایسه با چیزی که کنر و ملین طراحی کرده بودند، به‌مراتب سنگین‌تر بودند و همین مسئله، به افراد مختلف اجازه می‌داد تا بتوانند داخل آنها قرار بگیرند. در ورزش کردن نیز این حلقه‌ها حسابی به کار می‌آمدند چرا که با وزن بیشتر خود، انجام حرکات سخت‌تر را برای ورزشکار، امکان‌پذیر می‌کردند.

در حال حاضر، حلقه هولاهوپ در بسیاری از کشورها از جمله ایران نیز در حال تولید است.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(