سبک زندگی

شماره سریال چک صیادی و غیر صیاد کجاست؟

شماره سریال چک کدام است؟ این یکی از پرتکرارترین سوالاتی‌ست که عموما دارندگان دسته چک‌ها به دنبال پاسخ آن هستند. به همین بهانه، در ادامه قصد داریم یک‌بار برای همیشه، به این سوال پاسخ دهیم.

چک‌ها یکی از پرکاربردترین ابزارها برای جابجایی پول و خرید و فروش در بازار به حساب می‌آیند. سال‌ها از ارائه نسخه اول دسته چک ها می‌گذرد و مشکلات متعددی که همگی ناشی از برگشت خوردن چک به دلایل مختلف می‌شد، باعث شد تا مسئولان با بازنگری این سیستم پولی، نسخه جدیدی از چک‌ها به نام چک‌های صیادی را معرفی کنند. این چک‌ها که از سال 96 مورد استفاده هستند، همانند چک‌های قبلی، برخی مشخصه‌ها و ویژگی‌ها مانند شماره سریال، شناسه، سری، شماره حساب و … دارند.

در آن سو، بسیاری از افراد نمی‌دانند که شماره سریال چک صیادی یا چک‌های قدیمی‌تر، کدام بخش است. اگر شما هم این سوال را دارید، با ما در رنگ فردا همراه شوید تا به شما بگوییم که شماره سريال چك كجاست و به چه شکلی نوشته می‌شود.

انواع چک

پیش از شروع، بهتر است یک‌بار انواع چک‌ها را یادآور شویم. به صورت کلی، چک‌ها به دو دسته غیر صیادی و صیادی تقسیم می‌شوند. دسته اول، در واقع همان چک‌های قدیمی‌تری هستند که البته این روزها اعتبار پایین‌تری هم دارند؛ دسته دوم هم چک‌های روز با اعتبار بالا به حساب می‌آیند که برای استفاده از آنها باید حتما چک را در سامانه صیاد، ثبت کرد.

شماره سریال چک کدام است؟

شماره سریال، در واقع ترکیبی از 7 یا 8 عدد است که در کنار سری چک نوشته می‌شود. اطلاع از شماره سریال برای ثبت چک در سامانه‌ها یا پر کردن برخی فیلدها در نرم‌افزارهای همراه بانک الزامی است.

هرچند، از لحاظ ظاهری، تفاوت‌هایی جزئی بین چک‌ها وجود دارد. به علاوه، نباید فراموش کرد که چک‌های مربوط به بانک‌های مختلف، تنها از لحاظ رنگ یا شکل کلی ممکن است با یکدیگر اختلاف داشته باشند، اما محل درج اطلاعات آنها، کاملا یکسان است.

همان‌طور که در تصویر ضمیمه شده نیز می‌بینید، شماره سریال چک بانک ملی، صادرات، ملت، سپه، تجارت غیر صیاد، در واقع همان عددی است که کنار علامت ممیز در کنار سری چک نوشته می‌شود. این مسئله در مورد چک‌های صیادی هم صدق می‌کند؛ با این تفاوت که محل درج اطلاعات آنها تفاوت دارد.

مطابق با آنچه گفته شد نیز ممکن است تعداد ارقام شماره سریال چک صیادی با غیر صیاد، کمی متفاوت باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا بگوییم که شماره سریال چک کدوم میشه؛ فارغ از اینکه از نوع صیاد یا غیر صیاد باشد. توجه داشته باشدی که اطلاعات کلی چک‌ها، منحصربه‌فرد بوده و در شبکه بانکی کشور نیز ثبت شده است. شهروندان نسبت به حفظ چک خود مسئول هستند و در صورت سرقت یا مفقودی، حتما باید مراتب آن را اعلام کنند.

محمد قاسمی

امید به آینده، پررنگ‌ترین چیزیه که زندگی رو جذاب می‌کنه. من به آینده بسیار امیدوارم و می‌خوام «رنگ فردا» رو در قالب قلمم، به تصویر بکشم. رنگ فردا، قطعا جذاب‌تر از همیشه خواهد بود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(